• 021.65581330 - 02165580077

تولید کننده انواع لوله و اتصالات UPVC

بهینه سازی مقاومت در هوازدگی برای PVC های رنگ تیره

لوله های پی وی سی- بسپارگستر حدادی

پی وی سی به دلیل طیف وسیعی از کاربردهای آن، به یکی از مهمترین پلیمرهای تجاری تبدیل شده است

بهینه سازی مقاومت در هوازدگی برای PVC های رنگ تیره

 

پی وی سی به دلیل طیف وسیعی از کاربردهای آن، به یکی از مهمترین پلیمرهای تجاری تبدیل شده است. این پلیمر در صنعت و ساخت و ساز استفاده می شود که شامل پروفیل پنجره، کرکره غلتکی، دیوارپوش ها و ناودان های بارانی و … استفاده می شود. پی وی سی در کاربردهای بیرون ساختمان در معرض شرایط هوازدگی شدید (ترکیبی از گرمای تابستان، اشعه ماورابنفش و رطوبت بالا) است.

محصولات پی وی سی سفید بسیار مقاوم در برابر گرما و نور هستند که به دلیل خصوصیات بازتاب عالی و استفاده از رنگدانه دی اکسید تیتانیوم است. رنگ های تیره مانند قهوه ای و خاکستری آنتراسیت با این حال خططر سفیدشدگی و تغییر رنگ را در طول زمان در نتیجه تغییر در ساختار شیمیایی را در پی دارد.

 

 

چالش در فضای باز

 

لوله های پی وی سی- بسپارگستر حدادی

 

در طول تابستان، محصولات PVC در فضای بیرون، به ویژه رنگهای تیره به دلیل تابش خورشید خیلی گرم می شود و دمای آنها به ۸۰ درجه سانتی گراد و بالاتر نیز می رسد. علاوه براین، قرارگیری این محصولات در معرض اشعه UV-رطوبت می تواند در پی وی سی تجمع یابد و به عنوان یکمحیط واکنش عمل کند. تحت این شرایط انرژی جذب شده UV می تواند با اکسیژن یا مولکول های آب واکنش دهد. رادیکالهای تشکیل شده به اندازه کافی برای از بین بردن پیوندهای آلی پلیمری ماتریس و تخریب پی وی سی واکنش پذیر هستند.

حذف اسید هیدروکلریک از پلیمر از پلیمر دی هیدروکلراسیون نامیده می شود و به عنوان یک فرآیند موازی رخ می دهد. HCL آزاد می تواند به عنوان یک کاتالیست برای واکنش های حذفی بیشتر عمل کند که منجر به یک مکانیسم خود تسریع شده از تخریب پی وی سی می شود.

رنگدانه ها، رنگدانه های رنگی معدنی یا دی اکسید تیتانیوم سفید، در سطح دسترس هستند. علاوه براین کربنات کلسیم فیلری معمول که استفاده می شود از پی وی سی حذف می شود و منجر به تشکیل سوراخ های میکروسکوپی می گردد. از آنجا که این فرآیندهای تخریب منجر به ایجاد یک سطح متخلخل با ظاهر سفید می شود این پدیده اغلب به عنوان گچی شدن شناخته می شود که علاوه بر تغییر رنگ منجر به از دست دادن براقیت و خواص مکانیکی می گردد.

 

عملکرد پایدار

 

پی وی سی خالص دارای پایداری حرارتی پایین در طول پردازش مذاب است. از این رو افزودنی های پایدار کننده برای محافظت حین پردازش و بهبود محصولات نهایی افزوده می شود این پایدارکننده ها معمولا به عنوان سیستم های وان پک استفاده می شوند این مخلوط های تشکیل شده از مواد شامل رباینده های اسید و استابلایزرهای کمکی است. استابلایزرهای سابق نمک های فلزی هستند که می توانند هیدروکلرید آزاد را خنثی نمایند.

استابلایزرهای اخیر مواد برپایه آلی هستند که از رهاسازی پیوسته HCL جلوگیری می کند و ساختار شیمیایی PVC را حفظ می کند. علاوه براین آنتی اکسیدان های آلی به طور معمول به وان پک افزوده می شد تا تخریب اکسیداتیو پی وی سی را سرکوب کند. وان پک حاوی روان کننده های مختلف است هم هیدروکربن های براپایه نفت و هم وکس های مشتق شده از مواد نفتی است.

این روان کننده ها رفتار مذاب پی وی سی را درفرآیند تنظیم می کند. از این رو توانایی مقاومت در برابر تنش های برشی درگیر را دارد.

در سال های اخیر اکثر پردازنده های پی وی سی پایدار کننده های خود را از پایه سرب به پایه کلسیم تغییر داده اند. از نظر مقاومت در برابر هوازدگی محصول نهایی، سیستم های قدیمی نسبت به سیستم های برپایه کلسی برتری دارند.

 

نقش دی اکسید تیتانیوم

 

لوله های پی وی سی- بسپارگستر حدادی

 

به عنوان یک رنگدانه سفید، دی اکسید تیتانیوم به طور گسترده ای به عنوان بخشی از فرمولاسیون محصولات پی وی سی سفید شناخته می شود. توانایی بالای آن برای جذب نور uv می تواند به طور قابل توجهی هوازدگی و دوام محصولات پلیمری رنگ سفید را بهبود دهد. با این وجود، دی اکسید تیتانیوم می تواند نقش مهمی را در کاربردهای محصولات تیره رنگ پی وی سی ایفا کند.

در محصولات خاکستری و یا آنتراسیت، معمولا با کربن سیاه برای دستیابی به رنگ بهینه ترکیب می شود. محصولات پی وی سی قهوه ای تیره معمولا با رنگدانه های سیاه، زرد و قرمز تطبیق یافته اند. در بسیاری از کاربردهای قهوه ای، دی اکسید تیتانیوم به عنوان رنگدانه افزوده نمی شود.

با استفاده از مقدار کمی از دی اکسید تیتانیوم در تمام محصولات رنگی تیره پی وی سی، ماتریس PVC حفاظت در برابر هوازدگی مضاعف را به دست می آورد. دی اکسید تیتانیوم خالص به عنوان کاتالیست نوری شناخته شده است و رادیکال های نوری واکنش پذیر را در سطح اصلاح نشده خود تولید می کنند، یک ویژگی که در محصولات پی وی سی نباید باشد.

برای جلوگیری از تخریب کاتالیزوری- نوری، رنگدانه های دی اکسید تیتانیوم برای کاربردهای پی وی سی در فضای بیرون به طور معمول با اکسیدهای معدنی مانند سیلیکون دی اکسید، آلومینیوم اکسید و غیره پوشش داده شده اند. این اصلاح سطح یک حایل انرژی اضافی را ایجاد می کند و از تشکیل رادیکال های نوری جلوگیری می کند.

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
  • ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  • 0
  • 176

نظرات کاربران