• 021.65581330 - 02165580077

تولید کننده انواع لوله و اتصالات UPVC

دیوکسین و PVC آینده ای روشن

لوله های پی وی سی

زمانی که ابتدا پی وی سی به تولید انبوه رسید دیوکسین ماده ای سمی در کنار این فرآورده ی

دیوکسین و PVC آینده ای روشن

 

زمانی که ابتدا پی وی سی به تولید انبوه رسید دیوکسین ماده ای سمی در کنار این فرآورده ی مفید ایجاد می شد که باعث آلودگی محیط زیست و ایجاد مشکلاتی می گردید. اما با پیشرفت دانش روز این ترکیبات سمی خنثی سازی شد و کارخانه های تولید پی وی سی محبوبیت ویژه ای یافت.

 

ابتدا ببینیم دیوکسین چیست؟

 

نام شیمیایی دیوکسین: ۲، ۳، ۷، ۸ – تتراکلروبنزو پارا دیوکسین (TCDD) است.اغلب نام دیوکسین‌ها به خانواده‌ای از مواد شیمیایی با شباهت ساختمانی و شیمیایی شامل “دیوکسین‌های پارا دی بنزو پلی‌کلرینه” (PCDDs) و دی‌بنزوفوران‌های پلی‌کلرینه (PCDFs) اطلاق می‌شود.

 

حدود ۴۱۹ نوع ترکیب دیوکسینی شناسایی شده‌اند، که تنها ۳۰ تای آنها سمیت قابل‌توجهی دارند، و TCDD از همه آنها سمی‌تر است.

 

دیوکسین‌ها عمدتا ترکییاتی هستند که در فرآیندهای صنعتی تولید می‌شوند،‌ اما ممکن است در نتیجه فرآیندهای طبیعی مانند فوران‌های آتشفشانی یا آتش‌سوزی جنگل‌ها به وجود آیند. دیوکسین‌ها به طور ناخواسته در طیف گسترده‌ای از فرآیندهای صنعتی مانند ذوب فلزات، سفید کردن خمیر کاغذ با کلرین و تولید برخی از حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها تولید می‌شود.

 

از لحاظ وارد شدن دیوکسین به محیط زیست، زباله‌سوزهای غیراستاندارد و کنترل‌نشده (زباله‌های جامد و زباله‌های بیمارستانی) به خاطر سوزاندن ناکامل، اصلی‌ترین مقصر محسوب می‌شوند. تکنولوژی‌های وجود دارند امکان سوزاندن کنترل‌شده زباله را می‌دهند و میزان گازهای خروجی آنها کم است. دیوکسین‌ها در سراسر جهان در محیط زیست یافت می‌شوند و در زنجیره غذایی، عمدتا در بافت‌های چربی حیوانات تجمع پیدا می‌کنند.

 

دیوکسین‌ها بسیار سمی هستند و می‌توانند باعث عوارض در جنین و نوزاد، آسیب به دستگاه ایمنی، تداخل با هورمون‌های بدن، و نیز سرطان شوند.

 

از آنجایی که دیوکسین‌ها در همه جا وجود دارند،‌ همه افراد سابقه‌ای از قرارگیری در معرض آن را دارند. با این حال به خاطر اثرات بالقوه بسیار سمی این دسته از ترکیبات لازم تلاش‌هایی به عمل آید تا حتی المقدور از این آلودگی زمینه‌ای کاسته شود.

 

بهترین شیوه برای پیشگیری از قرارگیری در معرض دیوکسین‌ها اقدامات در جهت رفع منابع آلاینده برای مثال کنترل فرآیندهای صنعتی برای کاهش تولید دیوکسین تا حد ممکن است.

 

از کارخانه های دیوکسین تا فناوری های پاک

 

پی وی سی و دیوکسین ها زوج های تاریخی هستند. در دهه ۱۹۸۰ و خصوصا دهه ۱۹۹۰ زمانی که بحث برروی دیوکسین ها به نقطه اوج خود رسیده بود، پی وی سی به عنوان مقصر اصلی افزایش دیوکسین ها در نشریات معرفی گردید. سازمان صلح سبز در رویکردی کلی در مقاله ای که در سال ۱۹۹۳ ارائه گردید، بیان کرد تولید PVC به سادگی معادل با کارخانه دیوکسین یا حتی بیشتر از آن است، اگر ما از پی وی سی خلاص شویم از دیوکسین ها هم رها خواهیم شد.

 

منتقدان دلیل خود را ماهیت شیمیایی مواد، عنوان کردند. پی وی سی غنی از کلر است و کلر در انتشار دیوکسین موثر است، در نتیجه مادامی که پی وی سی تولید شود، دیوکسین تولید و دفع می شود. اما با این حال در سطح اروپا تولید پی وی سی یک فرآیند پاک محسوب می شود. در حال حاضر، صنعت پی وی سی در اروپا تنها یک درصد از دیوکسینی که توسط فعالیت های بشری منتشر می شود را تولید می کند. و این نتیجه تعامل بین صنعت و قانون می باشد.

 

انجمن تولید کنندگان رزین پی وی سی در اوایل سال ۱۹۹۵ منشوری را که طبق آن انتشار دیوکسین در حین تولید و حین بازدیدهای دوره ای محدود می شود، تهیه کردند. تولید کنندگان نیز به شدت توسط بهترین تکنیک های موجود در مقررات اتحادیه اروپا کنترل می شوند. در سال ۲۰۰۰ نمایندگانی از همه بخش های زنجیره تولید به یکدیگر پیوسته و انجمن وینیل را در سال ۲۰۱۰ تشکیل دادند.

دعوت مجدد از مسئولین اتحادیه اروپا و تشکیل جلساتی خارج از نوبت، سبب ادامه مشارکت تحت منشور ۱۹۹۵ و تعیین محدوده جدیدی برای دیوکسین گردید و همچنین اهداف بلند مدتی تا سال ۲۰۱۰ تعیین شد. علاوه بر همه این اهداف، شرکا برای دستیابی به اهداف جدید وینیل پلاس را با رویککرد دستیابی به اهداف جدید تا سال ۲۰۲۰ تشکیل دادند.

وینیل پلاس در مورد دیوکسین ها به عدم انباشتگی زاله ترکیبات آلی در طبیعت کمک خواهد کرد و دیگر انتشار آنها را کاهش خواهد داد. به عنوان مثال در واقع مشکل حقیقی از بخش تولید نیست، قسمت مغرنج مساله از آنجا آغاز خواهد شد که چه اتفاقی برای پی وی سی هنگام خروج از کارخانه یا وقتی که به طور غیرقابل کنترل شده ای آتش می گیرد به وجود خواهد آمد.

 

موضوع اصلی، احتراق غیرقابل کنترل

 

پی وی سی ماده ای با سدترسی آسان انعطاف پذیری بالا، ارزان قیمت و فناوری راحت می باشد، پلاستیکی است که در ساخت و ساز تولید لوازم پزشکی، کابل و ورقه و مواد بسیار دیگری کاربرد دارد. گرچه صنعت پی وی سی اروپا تمایل به بازیافت آن دارد و بیشترین ضایعات زمانی تولید می شود که راههای مختلف تولید ارزیابی می شوند. در حالی که مقدار پی وی سی تنها ۰٫۷ درصد کل زباله های شهری را تشکیل می دهدف مقدار کلر ورودی از ترکیب مواد ۴۰ تا ۷۰ درصد می باشد.

بنابراین باید انتشار دیوکسین کاهش یابد. زمانی که موارد ایمنی درست رعایت شود، ضایعات پی وی سی مشکلی بوجود نمی آورند. به تازگی، مطالعه ای منتشر شده توسط انجمن تولید کنندگان وینیل اروپا و محققان دانشگاه چین تحت سرپرستی پروفسور آلفونس بکنز انجام شده است، بیشتر از ۲۰۰ مورد مطالعه برروی پی وی سی و دیوکسین در احتراق ها و آتش سوزی ها صورت گرفته است. نتیجه کلی نشان می دهد که پی وی سی موجود در زباله های شهری مشکل بزرگی به وجود نمی آورد.

در این فرآیند درجه حرارت بالا کنترل سطح اکسیژن و تکنولوژیهای پاکسازی خاکستر و گاز دودکش به حدی کارآمد است که مطمئنا دیوکسین ها حذف شده خارج می شود، عوامل دیگر فرآیند احتراق مانند دما، زمان اقامت و غلظت اکسیژن در به وجود آمدن دیوکسین بسیار مهم تر هستند. حتی اگر همه پی وی سی موجود در ضایعات حذف شود، باز هم امکان تشکیل دیوکسین وجود دارد.

این مساله در هر دو مقاله ای که یکی از آنها توسط کمیسیون سازمان سبز اروپا در سال ۲۰۰۰ تحت عنوان مسائل زیست محیطی پی وی سی و دیگری مطالعه قبلی ما بیان شده است. به طور واضح مساله اصلی این است که پس از فرآیند سوزاندن مدرن زباله ها چه اتفاقی می افتد.

 

زباله های پزشکی در واحدهای مخصوصی در داخل واحدهای درمانی، سوزانده می شوند. پی وی سی تنها حدود ۵ تا ۱۵ درصد کل ضایعات پزشکی را تشکیل می دهد اما اگر داخل سایت آتش بگیرد، حضور آن به مشکل جدی مبدل می شود.

اغلب کوره های کوچک و قدیمی که در بیمارستان ها قرار می گیرند به موضوع کنترل دیوکسین ها و دیگر اشکال آلودگی هوا اهمیت نمی دهند.

به طور سنتی سوزاندن زباله ها در محل روشی موثر و بهداشتی برای دفع زباله های پزشکی اغلب آلوده است، اما این عمل در واقع یک فرستنده اصلی دیوکسین به محیط است و با افزایش حجم قابل توجهی از ضایعات پزشکی در سراسر جهان محققان بر تسریع فرآیند تغییر کارخانه های سنتی به مدرن تاکید دارند. با این حال، این موضوع عمدتا در کشورهای درحال توسعه و BRIC مشکل است.

 

سوزاندن در حیاط خلوت

 

یکی دیگر از نگرانی های مهم، سوزاندن زباله های خانگی در حیاط خلوت خانه ها می باشد، این کار در کشورهای در حال توسعه و مناطق روستایی بسیار متداول است. حتی سوخت یک اجاق گاز عملیات سوزاندن در کوره ها، سوزاندن زباله ها در دمای پایین و فقدان هوا وجود کلر حاصل از پی وی سی و دیگر منابع، خصوصا نمک های معمولی، همه موجب تولید دیوکسین می شوند.

از دیگر محصولاتی که سوزاندن زباله ها در حیاط خلوت خانه ها تولید می کنند، می توان به ذرات آلوده، هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای مولد سرطان و ترکیبات آلی فرار اشاره کرد. در حقیقت آژانس حفاظت محیط زیست این عمل را به عنوان یک خطر جدی برای سلامتی طبقه بندی کرده است.

 

سوزاندن کابل ها

 

در مناطق فقیر جهان هنوز هم سوزاندن پلاستیک ها برای پوشش دهی مجدد اطراف کابل ها جهت حفاظت از فلزات ارزشمند مس سیم متداول است. پی وی سی یک ماده معروف برای پوشش دهی کابل ها می باشد، این ماده به خاطر قیمت پایین، مقاومت بالا در برابر اشتعال و عایق الکتریکی بودن، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

امام حضور کلر به همراه کاتالیست و کربن در ترکیب با طبیعت غیرقابل کنترل آتش، سبب آتش گرفتن کابل به همراه تولید دیوکسین خواهد شد. خوشبختانه این عمل کاهش یافته اما هنوز هم مشکلی است که باید حل شود.

 

دفن زباله ها

 

دفن زباله یک روش معمولی اما بسیار مشکل ساز برای دفع زباله ها به ویزه در اثر آتش سوزی در سطوح بالا و پایین زمین می باشد. به دلایلی، آتش سوزی در زباله های مدفون در زیر زمین خطر آفرین تر از سوزاندن این زباله ها حتی اگر دمایی بین ۸۰ تا ۲۳۰ درجه سانتی گراد داشته باشند، است.

معمولا پی وی سی به صورت کف پوش کابل سیم ها، لوله ها و فوقیل های سخت، حدود ۴۰ درصد ظرفیت کلر در زباله های دفنی را شامل می شوند، در نتیجه تشکیل دیوکسین تسهیل می یابد. حضور دمای پایین، حجم بالای کلر، احتراق ناقص، فشردگی، مواد با اختلاط ضعیف، رطوبت و فقدان اکسیژن، آتش سوزی در زباله های دفنی، زمینه مناسبی برای تولید دیوکسین فراهم می کند.

اما بعضی مطالعات بسیار زیادی برای اثبات اثر این ترکیبات مورد نیاز است. سیساست هایی برای جلوگیری از دفن زباله در طول سالیان متمادی در اتحادیه اروپا و سایر نقاط توسعه یافته جهان صورت گرفته به عنوان مثال آلمان کشوری پیشرو در این زمینه است. اما اقدامات بسیار دیگری باید در این زمینه انجام شود، زیرا دفن پلاستیک ها اتلاف منابع تجدید پذیر است.

 

آتش سوزی در خانه ها

 

لوازم خانگی حاوی پی وی سی در حال افزایش هستند، محصولات به شکل لوله ها، کف پوش ها، پنجره، عایق سیم و … می باشند. مادامی که بسیاری از مواد به کار رفته در ساختمان شامل کلر باشد، به ناچار در زمان بروز آتش سوزی غیرقابل کنترل، شاهد تولید دیوکسین خواهیم بود.

در حقیقت محققان طبق مطالعات متعددی که انجام داده اند، به این نکته پی بردند که پتانسیل تشکیل دیوکسین برای پی وی سی و چوب مشابه است. از لحاظ سمیت و قابلیت اشتعال، کلرید هیدروژن آزاد شده توسط پی وی سی به میزان قابل توجهی کمتر از آکرولئین و سیانید هیدروژن تولیدی از چوب، نایلون، چرم و پشم است.

همچنین ظرفیت بالای کلر در پی وی سی سبب کاهش اشتعال و تولید گرمای زیاد می شود. در نتیجه مواد حاوی پی وی سی دارای ویژگی بسیار ارزشمند خود خاموش شوندگی در صورت آتش سوزی هستند.

 

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
  • ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  • 0
  • 316

نظرات کاربران