• 021.65581330 - 02165580077

تولید کننده انواع لوله و اتصالات UPVC

سوالات متداول در مورد محصولات پی وی سی

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

خیر عملکرد اشتعال پذیری از شکل سخت PVC به شکل انعطاف پذیر آن متفاوت است

سوالات متداول در مورد محصولات پی وی سی

 

۱٫ آیا تمام محصولات تولدی شده با پی وی سی دارای خاصیت خود خاموش شوندگی هستند؟

خیر عملکرد اشتعال پذیری از شکل سخت PVC به شکل انعطاف پذیر آن متفاوت است. PVC سخت به سختی آتش می گیرد و تنها با افزایش مداوم حرارت از منبع می سوزد. پی وی سی انعطاف پذیر راحت تر از پی وی سی سخت و بسته به مقدار و نوع نرم کننده آتش می گیرد. مثلا ترکیبات حاوی بیش از ۴۰% نرم کننده فتالاتی حتی بعد از حذف منبع حرارت خارجی به سوختن ادامه می دهند.

 

 

۲٫ آیا کلر موجود در پی وی سی می تواند در سوزاندن مشکل آفرین باشد؟

دیوکسین ها محصولات جانبی ناخواسته از فرآیندهای صنعتی که دارای کلر بوده و یا در فرآیندهایی که شامل سوختن کلر می شود،بوجود می آیند. در واقع مشکل حقیقی از بخش تولید نیست، قسمت بغرنج مساله از آنجا آغاز خواهد شد که چه اتفاقی برای پی وی سی هنگام خروج از کارخانه یا وقتی که به طور غیرقابل کنترل شده ای آتش می گیرد، بوجود خواهد آمد. بیشتر ا۲۰۰ مورد مطالعه برروی پی وی سی و دیوکسین در احتراق ها و آتش سوزیها صورت گرفته است.

نتیجه کلی نشان می دهد که پی وی سی موجود در زباله های شهری مشکل بزرگی بوجود نمی آورد. در این فرآیند سوزاندن زباله در کوره های زباله سوز، درجه حرارت بالا، کنترل سطح اکسیژن و تکنولوژیهای پاکسازی خاکستر و گاز دودکش به حدی کارآمد است که مطمئنا دیوکسین ها حذف شده و کلر می تواند به دو صورت کلرید هیدروژن محلول در آب و یا نمک طبیعی خارج شود.

بنابراین درحالی که کلر پی وی سی به شکل دیوکسین خارج می شود، عوامل دیگر فرآیند احتراق مانند دما، زمان اقامت و غلظت اکسیژن در به وجود آمدن دیوکسین بسیار مهم تر هستند. بنابراین هنگامی که زباله های پی وی سی به درستی سوزانده شوند، یعنی سوزاندن کنترل شده باشد، مشکلی ایجاد نمی کنند.

 

 

۳٫کوت شدن کربنات کلسیم در فرمولاسیون پی وی سی به چه علت انجام می شود؟

 

کوت شدن با اسید استئاریک از بهم پیوستن ذرات و خوشه ای شدن کربنات کلسیم جلوگیری می کند، این خوشه ای شدن محل تمرکز تنش و شکست خواهد بود. پوشش کربنات بااسید استئاریک باعث کاهش سایش کربنات کلسیم می شود و فرسایش مارپیچ و سیلندر اکسترودر را کاهش می دهد. علاوه براین منجر به اختلاط بهتر کربنات کلسیم با پی وی سی می شود. کربنات کلسیم اگر به شکل درست استفاده شود یعنی:

۱٫ سایز ذرات ریز باشد ۲٫ کوت شده باشد ۳٫ به شکل مناسب توزیع و پراکندگی ایجاد شود تا ۱۰% در فرمولاسیون می تواند منجر به افزایش استحکام ضربه شود.

 

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

 

 

۴٫ علل مات بودن لوله چیست و چه راهکاری برای براقیت باید اتخاذ شود؟

علت: کاهش دمای قالب، خلا پایین در سایزینگ فاصله زیاد بین قالب و سایزینگ، محتوای بالای فیلر
راهکار: افزایش دمای قالب، افزایش درجه خلا، کاهش فاصله بین دای و سایزینگ، کاهش روان کننده خارجی مخصوصا استئاریک اسید، کاهش فیلر

 

 

۵٫ مشکل پر نشدن قالب در ابتدای تولید بعد از راه اندازی به چه علت می تواند باشد؟

۱٫ باید ماشین حدود نیم ساعت بدون کار یا بار درجا کار کند بخصوص در زمستان تا روغن هیدرولیک به دمای مورد نیاز برسد. ۲٫ دمای سیلندر از زمانی که به دمای تنظیم شده میرسد باید حدود بیست دقیقه هم بگذرد تا حرارت به مغز سیلندر و به مارپیچ برسد و ثابت بماند. ۳٫ در ابتدای تولید ورودی آب به قالب بسته باشد، مخصوصا در زمستان بعداز چند ضرب تزریق که قالب به گرما و حرارت لازم رسید بعد آب باز شود.

 

 

۶٫ راهکار حذف انتشار گاز در سطح اتصالات چیست؟

اگر استابلایزر کم و یا ضعیف باشد و یا اینکه مواد رطوبت داشته باشد، HCl به صورت رادیکال آزاد شده و در سطح نمونه به صورت گاز محبوس می شود.

راهکار: خیلی ملایم سرعت بارگیری کم شود، کاهش سرعت تزریق، کاهش فشار پشت، کاهش دور مارپیچ، افزایش سایز دریچه، خشک کردن پودر و از بین بردن رطوبت، کاهش دمای مذاب، افزایش گازگیری و مسدود نبودن منافذ خروج گاز از قالب

 

 

۷٫ استابلایزرهای دوستدار محیط زیست به چه استابلایزرهایی گفته می شود؟

همان استابلایزرهای بهداشتی است که از رایج ترین آنها، استابلایزرهای کلسیم/زینک را می توان برشمرد که خطرات کمتری دارند، علاوه براین می توان به استابلایزرهای اورگانیک یا آلی اشاره کرد، این استابلایزر آلی گزارش شده، مشتقات اوراسیل است.

مشتقات اوراسیل کارایی خوبی برای کاهش تخریب گرمایی پی وی سی دارند. یکی دیگر از استابلایزرهای آلی مورد توجه اوژنول است که اجزای اصلی روغن میخک می باشد. این استابلایزر حاوی یک گروه چند عاملی بوده و با محصولات تخریب زنجیره ای ناشی از عملیات گرمایی پلی واکنش نشان می دهد. از طرف دیگر این ماده برای موجودات زنده کاملا بی خطر است.

 

 

۸٫ راه تشخیص پلیمر پی وی سی در محصولات از سایز پلیمرها چیست؟

روش سوختن: در این روش محصول مورد نظر را روی شعله مستقیم تا مرحله مشتعل شدن حرارت می دهیم. اگر پس از دور کردن قطعه مشتعل از منبع گرما، خاموش شود، می توان نتیجه گرفت که ترکیب به احتمال قوی پی وی سی سخت می باشد. همچنین بوی دود ناشی از سوختن قطعه را می توان با بوی حاصل از سوختن یک نمونه معلوم پی وی سی مقایسه نمود در صورت تشابه و اسیدی بودن بوی حاصله می توان احتمال پی وی سی بودن پایه پلیمری محصول را تائید نمود.

رنگ شعله: در این روش ابتدا یک سیستم مسی را روی شعله مستقیم تا مرحله داغ شدن کامل حرارت می دهیم سپس آن را روی قطعه نمونه می کشیم به گونه ای که لایه از از پلیمر بر روی سیم بچسبد. حال این سیم آغشته به پلیمر را روی شعله مستقیم حرارت می دهیم. اگر رنگ شعله سبز باشد می توان نتیجه گیری کرد که پایه این ترکیب پی وی سی است.

 

 

۹٫ آیا فیلر فقط در جهت کاهش قیمت محصول نهایی در فرمولاسیون استفاده می شود؟ مزایای استفاده از کربنات کلسیم در فرمولاسیون چیست؟

به دلیل اینکه فیلرها موادی معدنی هستند، هدایت کننده گرمایی خوبی هستند و توزیع حرارتی مناسبی را در مذاب پلیمر ایجاد می کنند بنابراین می توانند در بهبود رفتار جریان مذاب موثر باشند. اگر حدود ۲ تا ۳ phr در فرمولاسیون استفاده شود می توانند به عنوان کمک فرآیند عمل کنند اما این ویژگی بستگی به اندازه ذرات دارد.

افزایش سفتی و سختی در محصولات سخت پی وی سی یکی از علل تاب بدداشتن محصول نهایی در محصولات پی وی سی سخت می تواند کمبود فیلر در ترکیب باشد. سایز ذرات رابطه مستقیمی با استحکام محصول در برابر ضربه دارد. هرچه سایز ذرات کربنات کلسیم کوت شده ریزتر باشد و میزان کمتر از ۱۰ phr کربنات کلسیم در فرمولاسیون استفاده شود، می تواند به عنوان افزودنی استحکام ضربه استفاده می شود.

 

 

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

 

۱۰٫آیا انجام آزمون کارایی سامانه لوله و اتصالات پی وی سی از طرف اداره استاندارد اجباری است؟

باتوجه به استانداردهای ۹۱۱۹ و ۹۱۱۸ پارت اول و دوم کارایی سامانه بخش آب بندی و هوابندی برای لوله ها با اتصالات چسبی در کاربردهای فاضلاب ساختمان و فاضلاب شهری انجام نمی شود و طبق تواتر نمونه برداری تعیین شده در این استانداردها برای لوله ها با اتصالات پوش فیت یکبار در سال انجام می شود همچنین آزمون چرخه گذاری در دمای بالا سه سال یکبار انجام می شود.

 

 

برگرفته از : ماهنامه انجمن لوله و اتصالات پی وی سی

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
  • ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  • 0
  • 436

نظرات کاربران