• 021.65581330 - 02165580077

تولید کننده انواع لوله و اتصالات UPVC

شرایط آسیب پذیری لوله های پی وی سی

لوله پی وی سی - لوله پلیکا

شاید شما نیز جزو کسانی باشید که ناگزیر از استفاده ی زیاد از لوله های پی وی سی هستید

شرایط آسیب پذیری لوله های پی وی سی

 

شاید شما نیز جزو کسانی باشید که ناگزیر از استفاده ی زیاد از لوله های پی وی سی هستید، این لوله ها به دلیل مجاورت زیاد در برابر آفتاب آسیب می بینند و ناگزیر از تعویض آنها خواهیم بود، در این مقاله برآن شدیم تا نکاتی را در مورد اجرای لوله ها در شرایط آسیب پذیری بیان کنیم.

 

  • قرارگیری بیش از حد در معرض نور خورشید
  • جریان پرسرعت درون لوله آب
  • اصطکاک لوله ها در مجاورت توده های سنگی
  • اشکالات نصب و نواقص لوله گذاری در اجرای لوله کشی

حال به توضیح موارد فوق می پردازیم.

 

قرار گیری بیش از حد در معرض نور خورشید

 

بسپارگستر حدادی - لوله های پی وی سی

 

زمانی که لوله های پی وی سی غیرمحافظت شده برای مدت زمان طولانی در معرض نور خورشید قرار می گیرند، ممکن است اتفاقات بدی رخ دهد. اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند ساختار مواد را تحت تاثیر قرار دهد و لوله را ترد و شکننده کند. اگر مجبور به اجرای لوله برای سطح زمین به هر دلیلی هستید، توصیه می شود که اقداماتی برای محافظت از لوله در برابر نور خورشید اتخاذ شود.

 

برای این کار می توان از رنگ لوله و یا یک پوشش برای لوله ها استفاده کرد. همیشه سعی کنید لوله ها را از تامین کننده ای که لوله ها ی PVC را در انبار نگهداری می کند، تهیه کنید.

 

جریان پرسرعت درون لوله آب

 

بسپارگستر حدادی - لوله های پی وی سی

 

اگر آب با سرعت از درون لوله PVC عبور می کند شرایطی مانند ضربه قوچ و موج فشاری افزایش می یابد. هر دو مورد بدون درنظر گرفتن اینکه مواد لوله چقدر بادوام باشد، اثر بزرگی بر تخریب PVC خواهد داشت. زمانی که از PVC در نصب سیستم آبیاری استفاده می شود باید از سرعت جریان آگاه باشید. ممکن است مقدار مشخصی از آب به آرامی از درون یک لوله یک اینچی جریان یابد اما همین مقدار با همان سرعت در یک لوله ۵,۰ اینچی مشکل ایجاد کند.فشاری که لوله می تواند تحمل کند را در نظر بگیرید.

 

اصطکاک لوله ها در مجاورت توده های سنگی

 

بسپارگستر حدادی - لوله های پی وی سی

 

توده های سنگی زیرزمینی می تواند منجر به اصطکاك شود و به لوله آسیب برساند. زمانی که خاك حالت سنگی دارد لازم است از ابزاری به نام )trencher chain )برای پودر کردن سنگ های درشت استفاده شود. در بسیاری موارد، تمام نخاله ها را از خط لوله کشی خارج خواهند کرد و با شن جایگزین می کنند. حرکت خاك یکی دیگر از دلایل اصلی برای شکست لوله است. با وجود اینکه pvc نسبت به سایر مواد لوله انعطاف پذیرتر است اما دارای مرکز تنش و شکست است. یخ زدگی و انجماد می تواند منجر به جابه جایی خاك و تخریب سیستم لوله کشی شود. به همین دلیل است که معمولا پیشنهاد می شود که خطوط pvc برای محافظت در برابر چرخه یخ زدگی و انجماد حداقل ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر زیر زمین دفن شوند.

 

اشکالات نصب و نواقص لوله گذاری در اجرای لوله کشی

 

بسپارگستر حدادی - لوله های پی وی سی

 

گر یک سیستم لوله کشی به درستی برنامه ریزی نشده باشد، لوله های زیرزمینی بدون توجه به مواد لوله می توانند دچار شکست شود. به ویژه در مواردی که چسپ حاللی برای پیوند پی وی سی به اتصالات استفاده می شود. از علل شکست در محل اتصال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

۱ .استفاده از چسپ بیش از حد مجاز ۲ .به اندازه کافی از چسپ استفاده نشده باشد، امتزاج به خوبی اتفاق نخواهد افتاد و لوله دچار نشتی خواهد شد. زمانی که لوله بریده می شود، نصاب باید لبه لوله را کامال تمیز کند تا هیچ گونه برآمدگی و فرورفتگی روی سطح لوله وجود نداشته باشد که چسپ به صورت تجمعی روی سطح لوله پخش نشود و به صورت یک لایه یکنواخت دو دیواره لوله و اتصال را یکپارچه کند. ۳ .یکی دیگر از خطاهای نصب فرورفتن کوتاه است و زمانی اتفاق می افتد که کارگر نتواند لوله را به طور کامل تا خط نشان در داخل اتصال فرو کند. شکاف ایجاد شده می تواند منجر به شکست لوله به دلیل انباشت آلاینده ها شود.

 

برای مشاوره و خرید لوله های پی وی سی می توانید با کارشناسان ما در واحد فروش شرکت بسپارگستر حدادی در تماس باشید.

 

منبع: نشریه انجمن تولید کنندگان لوله و اتصالات پی وی سی

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
  • ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  • 0
  • 593

نظرات کاربران