• 021.65581330 - 02165580077

تولید کننده انواع لوله و اتصالات UPVC

پی وی سی چیست و برای چه چیزی استفاده می شود؟

پلی وینیل کلراید (PVC) یکی از پلیمرهای ترموپلاستیک توسعه یافته در کل جهان است

پی وی سی چیست و برای چه چیزی استفاده می شود؟

 

پلی وینیل کلراید (PVC) یکی از پلیمرهای ترموپلاستیک توسعه یافته در کل جهان است. این پلاستیک به طور طبیعی سفید و بسیار شکننده است. پی وی سی حدودا طولانی تر از اکثر پلاستیک ها عمر می کند که در سال ۱۹۸۲ برای اولین بار سنتز شده و در سال ۱۹۲۰ توسط شرکت B.F.Foodrich ساخته شده است. در مقایسه با بسیاری از پلاستیک های معمول تنها پلاستیکی بود که برای اولین بار سنتز شد و برای فروش تجاری آماده شد. این پلاستیک بیشتر برای موارد صنعتی ساخت و ساز استفاده می شود اما در موارد ویژه و با رعایت یکسری نکات برای برنامه های بهداشتی و همچنین به عنوان یک فیبر برای تولید لباس نیز کاربرد دارد.

 

PVC در دو فرم عمومی تولید می شود، ابتدا به عنوان یک پلیمر سفت و محکم یا UPVC و دوم به عنوان یک پلاستیک انعطاف پذیر. پی وی سی قابل انعطاف به علت اضافه کردن پلاستیک هایی مانند فتالات از uPVC نرمتر و قابل انعطاف تر است. PVC انعطافپذیر معمولا در ساخت و ساز به عنوان عایق در سیم های برق و یا در کف برای خانه ها، بیمارستان ها، مدارس، مناطقی که نیاز به محیط استریل دارند یک اولویت به حساب می آید، در بعضی موارد به عنوان جایگزین برای لاستیک استفاده می شود.

پی وی سی سفت و سخت در ساخت و ساز به عنوان لوله برای لوله کشی و برای سایدینگ به کار می رود و در کشور ایالات متحده به عنوان وینیل معروف است. لوله پی وی سی اغلب در بارهای ۴۰ یا ۸۰ تولید می شود. تفاوت های عمده بین این دو گونه ضخامت دیواره، درجه فشار قابل تحمل و رنگ آن می باشد.

 

 

برخی از مهمترین ویژگی های PVC عبارتند از:

 

نسبتا ارزان قیمت، مقاومت آن در برابر تخریب محیط زیست (همچنین مواد شیمیایی و قلیایی)، سختی بالا و استحکام کششی برجسته برای پی وی سی های سخت، در دسترس بودن به طور گسترده برای عموم، استفاده آسان و قابل بازیافت بودن .

 

خصوصیات پلی وینیل کلراید یا (PVC) چیست؟

 

برخی از مهمترین ویژگی های پی وی سی عبارتند از:

 

تراکم: پی وی سی در مقایسه با اکثر پلاستیک ها تراکم بالاتری دارد

اقتصاد: پی وی سی ارزان است و در دسترس عموم قرار دارد

سختی: پی وی سی بسیار سخت است

قدرت: پی وی سی سفت و سخت دارای قدرت کششی بسیار بالا است

پی وی سی یک ماده “ترموپلاستیک” است که در برابر گرما مقاوم است. مواد ترموپلاستی دارای نقطه ذوب بالایی هستند. یکی از ویزگی های مهم در مورد آنها این است که می توانند در نقطه ذوب خود گرم شوند، و سپس مجدد آنها را خنک کرد، و دوباره از آنها استفاده کرد. به جای سوختن در دماهای بالا به شکل مایع در می آیند و این حالت به آنها اجازه می دهد که به راحتی در هر قالبی قابل تزریق و سپس بازیافت گردند. در مقابل پلاستیک های گرما سخت تنها می توانند یک بار حرارت داده شوند. اولین گرمایش باعث ایجاد مواد ترموستات می شود (مشابه اپوکسی) و منجر به تغییر شیمیایی می شود که نمی تواند معکوسشود. اگر شما سعی کردید پودر ترموستات را در درجه حرارت بالا بسوزانید، به سادگی می سوزد. این ویژگی باعث می شود مواد ترموستات برای بازیافت قابل استفاده نباشند.

 

چرا اغلب از پی وی سی استفاده می شود؟

 

به طور خاص پی وی سی سخت دارای چگالی بسیار بالایی است که بسیار سخت و قوی است. از طرفی دیگر به راحتی در دسترس است و بسیار مقرون به صرفه است که همراه با ویژگی های نظیر عمر طولانی به راحتی برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پی وی سی به عنوان نمونه اولیه در دستگاه های CNC، چاپگرهای ۳D و دستگاه های قالب گیری تزریقی مورد استفاده قرار می گیرند. موضوع دوم طبیعت خوردگی پی وی سی است. این مساله زمانی رخ می دهد که پی وی سی بارها و بارها در تماس با نازل های فلزی، برش ها و یا قالب های ساخته شده از مواد دیگری از فولاد ضد زنگ یا برخی دیگر از فلزات مقاوم در برابر خوردگی مشابه ساخته شده است.

 

چاپ سه بعدی:

 

پی وی سی در قالب رشته ای به عنوان جوشکاری پلاستیکی دردسترس است اما در حال حاضر برای استفاده ی خاص درچاپگرهای سه بعدی تکمیل نشده است. اگرچه تعداد روزافزون پلاستیک و جایگزینی پلاستیک برای چاپ سه بعدی وجود دارد، اما اکثر آنها هنوز برای این کار بهینه نشده اند. در مکانیسم های تولیدی ما معمولا ۳D را با ABS چاپ می کنیم.

 

ماشین CNC

 

پی وی سی را می توان داخل ماشین تراش یا برش قرار داد، پی وی سی بسیار برش پذیر است و می توان آنها را با استفاده از دستگاه هایی نظیر دستگاه CNC برش داد.

 

قالب گیری تزریقی:

 

پی وی سی می تواند به صورت تزریق شده درست مانند پلاستیک های دیگر عمل کند، اما ورود کلر در حین فرآیند می تواند آن را تشدید کند. به این دلیل که پی وی سی ذوب شده از خودش یک گاز سمی خورنده به نام کلر متساعد می کند. براین اساس محیط کار و محل های ذخیره سازی لوله های پی وی سی بایستی به دستگاه تهویه مجهز باشند. علاوه براین دستگاه هایی که عملیات تزریق و قالب گیری با آنها صورت می گیرد بایستی از فولاد ضد زنگ و یا پوشش کروم که مقاوم در برابر خوردگی است، استفاده نمایند. انقباض در پی وی سی به یک تا دو درصد می رسد، اما می توان براساس تعدادی از عوامل از جمله سختی مواد اندازه، انداز دهانه دستگاه تزریق، فشار نگهدارنده، زمان نگهداری درجه حرارت ذوب، صخامت دیوار قالب، دمای قالب و مواد افزودنی این درصد را نامحسوس کرد.

 

آیا پی وی سی سمی است؟

 

پی وی سی هنگامی که در دماهای خیلی بالا می سوزد، هیدروژن کلرید تولید می کند که برای سلامتی خطر دارد. اما پی وی سی به عنوان عایق سیم کشی برای سیم های برق استفاده می شود. هنگام ذوب  این ماده در دستگاه هایی نظیر چاپ سه بعدی یا دستگاه CNC می توانیم از حرارت بالا اجتناب کنیم تا این گاز تولید نگردد.

 

 

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
  • ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  • 0
  • 2062

نظرات کاربران