• 021.65581330 - 02165580077

تولید کننده انواع لوله و اتصالات UPVC

چه عاملی باعث نشتی در لوله های ساختمان می شود؟

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

این گزارش ناشی از نشت لوله های فلزی (مسی) و عواملی که باعث ایجاد خورندگی در لوله های فلزی می شوند

چه عاملی باعث نشتی در لوله های ساختمان می شود؟

 

این گزارش ناشی از نشت لوله های فلزی (مسی) و عواملی که باعث ایجاد خورندگی در لوله های فلزی می شوند را توضیح می دهد. لوله های PVC و CPVC می تواند جایگزین مناسبی برای خلاص شدن از خوردگی و لوله کشی مجدد باشد.

 

آب آلوده و یا رنگی، خیس شدن سقف و دیوارها، ترک خوردگی و بادکردن رنگ دیوار و لق شدن کف پوش ها همچنین بالا رفتن قبض آب می تواند از نشانه های شکست لوله ها باشد. تعدادی از این عوامل می توانند به تنهایی و یا باهم میزان خوردگی هر سیستم لوله گذاری را نشان دهد. بسته به تعداد و درجه این عوامل حتی یک سیستم لوله کشی جدید می تواند نشانه هایی از خورندگی را در کمتر از دو سال بعد از نصب نشان دهد.

 

با این حال این مشکلات در مواردی که لوله ها ۱۵ سال و یا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند حادتر هستند. تاثیر خورندگی آب بر سیستم لوله کشی به این معنا نیست که کیفیت آب ضعیف است، در واقع حتی مناطقی که آب آشامیدنی دارای بهترین رتبه از لحاظ کیفی در کشور است نیز مشاهده می شود.

به عنوان مثال در منطقه شمال غربی ایالت متحده و کانادا کیفیت آب به عنوان بهترین آب آشامیدنی جهان شناخته شده است. با این حال این آب هنوز دارای اثر بسیار خورنده ای بر سیستم لوله کشی است زیرا عوامل متعددی وجود دارد که ربطی به کیفیت آب ندارد.

 

 • واکنش شیمیایی با آب
 • PH آب
 • دمای آب
 • مقدار اکسیژن موجود در آب
 • سرعت / فشار آب در لوله

 

میزان خورندگی می تواند همچنین با تشکیل مواد شیمیایی تشکیل شده از تاثیر آب بر فلزات مختلف در لوله و یا در تماس با سیستم های لوله کشی فلزی تحت تاثیر قرار گیرد. بیایید نگاه دقیقتری به شایع ترین علل خوردگی سیستم های لوله کشی داشته باشیم.

 

PH آب

 

اسیدیته آب براساس ph تعیین می گردد، در در گستره ی بین ۰ تا ۱۴ می باشد، میزان صفر حداکثر اسیدیته و ۱۴ حداکثر میزان قلیایی آب را مشخص می کند. نقطه ۷ که بین این دو قرار دارد نشان دهنده ی خنثی بودن است و اسیدیته از خثی به سمت صفر حالت اسیدی و از ۷ به سمت ۱۴ در حالت قلیایی خواهد بود. این نکته بسیار ساده است. مقیاس ph برمبنای لگاریتمی است و شبیه مقیاس ریشتر برای اندازه گیری زلزله است. این بدان معناست که تفاوت یک واحد ph نشان دهنده یک تغییر ده برابری در اسیدیته است.

 

سیستم لوله کشی مسی زمانی که ph بیش از ۸ است، فیلم اکسید مس معمولا برروی دیواره لوله تشکیل می شود. این فیلم به عنوان مانعی برای کاهش خوردگی عمل می کند. با این حال زمانی که ph در لوله ها کمتر از ۸ باشد، فیلم اکسید مس مانع حل شدن می شود و هیچ گونه حفاظی برای لوله وجود نخواهد داشت. بنابراین لوله در معرض خوردگی ناشی از آب قرار می گیرد. نتیجه نهایی نشتی می تواند به دیوارها و کف آسیب برساند.

 

همین طور برای دمای آب، هرچه دما بالاتر باشد، سرعت اکسیداسونی که رخ می دهد بیشتر است. در حالی که میزان اکسیژن تحت فشار و دمای بالای آب کاهش می یابد. شرایط دما و فشار بالا می تواند فرآیند اکسیداسیون را تسریع کند. تجربه نشان می دهد که خوردگی در خطوط آب گرم بیشتر از خطوط آب سرد است.

 

سرعت آب

 

مشکلات سرعت آب معمولا به یک سیستم لوله کشی مربوط می شود که درآن آب نیاز به پمپاز یا گردش دارد. خوردگی فرسایشی معمولا در مکان هایی رخ می دهد که آشفتگی آب وجود داشته باشد که معمولا به علت سرعت زیاد آب است. این معمولا هنگامی که آب دارای تغییر مسیر ناگهانی در مسیر همچنین برخورد جریان آب به موانعی مانند محل اتصالاتی که به شکل نامناسب نصب شده اند رخ می دهد.

 

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

 

راهکار برای تعمیر

 

درحال حاضر صاحبان خانه گزینه های مختلفی برای انتخاب دارند. با این حال هیچ گزینه ای علت ریشه ای برای این مشکل نیستند. اکثر گزینه ها گران هستند، این راهکارها عبارتند از:

 

 • رفع نشت با استفاده از جونش خارجی
 • جایگزینی قسمت کوچک یا بزرگتر لوله
 • لوله کشی مجدد کل ساختمان (لوله کشی مجدد با لوله های مس نو مشکل خوردگی مجدد را پس از یک دوره زمانی تضمین نمی کند)
 • لوله کشی مجدد و جایگزینی مس با PVC یا CPVC
 • پوشش داخلی لوله های موجود با اپوکسی

لوله های پی وی سی بهترین جایگزین و راهکار مناسب برای لوله های مسی است. پی وی سی در برابر بسیاری از الکل ها، روغن ها و مواد نفتی غیرآروماتیک مقاوم است. این ماده همچنین در برابر اکثر خورنده ها نظیر اسیدهای غیرآلی، بازها و نمک ها مقاوم است.

برای کارهای معمول آبرسانی، لوله های UPVC کاملا در برابر مواد شیمیایی موجود در خاک و آب مقاوم هستند. از ویژگی های جذاب این لوله ها در مقایسه با لوله های فلزی می توان به هزینه کمتر و سهولت نصب، استحکام ساختاری، وزن سبک، کاهش سرو صدا در مقایسه با لوله های مسی نیز اشاره کرد.

 

 

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
 • ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
 • 0
 • 481

نظرات کاربران