• 021.65581330 - 02165580077

تولید کننده انواع لوله و اتصالات UPVC

اتصالات پی وی سی چیست؟

لوله پی وی سی - بسپارگستر حدادی

تصال در عملیات مکانیکی و لوله کشی برای موارد مختلفی استفاده می شود.انواع مختلفی از اتصالات

 

اتصالات پی وی سی چیست؟

 

اتصال در عملیات مکانیکی و لوله کشی برای موارد مختلفی استفاده می شود. انواع مختلفی از اتصالات وجود دارد که از مواد مختلفی ساخته می شود، مانند: انواع رابط، انواع زانو که ممکن است از جنس پی وی سی، چدنی، استیل و … می باشد.

 

اتصالات پی وی سی معمولا به شکل ساده هستند و با استفاده از چسب های مخصوص پی وی سی به یکدیگر متصل می شوند. در مورد لوله های پی وی سی از اتصالات پوشفیت استفاده نمی شود.

 

 

فیتینگ های PVC

 

اکثر لوله های مورد استفاده در لوله کشی فاضلاب ساختمانهای مسکونی با اتصال چسبی پیوند داده می شوند و فیتینگ های مربوط به این نوع اتصال، به صورت سر کاسه دار است.

 

 این اتصالات به صورت زیر هستند:

 

 

رابط:

 

جهت اتصال و در برخی موارد خاص جهت افزایش طول لوله استفاده می شود. رابط پی وی سی بایستی دقیقا هم اندازه با لوله ای باشد که برای آن استفاده می شود.

 

زانو:

 

جهت سیستم لوله کشی استفاده می شود. زانو معمولا دارای سایز های ۴۵ یا ۹۰ درجه است و به طور کلی برای اتصال می باشد. زانویی که تقریبا در همه خانه ها می توانید آن را بیابید، زانویی است که از دیوار به سر دوش های حمام متصل می شود تا مسیر عمودی لوله کشی آب را به سمت عمودی تغییر دهد. زانوها در سیستم های ساختمانی استفاده های زیادی دارند تا با تغییر

 

تبدیل:

 

در کارهای ساختمانی برخی مواقع لازم است تا سایز لوله در موقعیت های مختلف تغییر کند، یا لوله ها با سایزهای متفاوت به هم اتصال پیدا کنند در این موارد بایستی ابزاری در دست باشد تا بتواند بدون کوچکترین نشت مایع این دو لوله را به یکدیگر متصل کند، پس تبدیل کاربرد پیدا می کند. تبدیل های پی وی سی مانند دیگر اتصالات پی وی سی با استفاده از چسب دو لوله با سایز مختلف را به یکدیگر به خوبی مرتبط می کند.

 

سه راه تبدیل:

 

برخی مواقع نیاز است که دو لوله با سایز متفاوت به یکدیگر متصل شده و در عین حال یک رابط مثلا برای وصل شیر یا لوله ای دیگر به این مجموعه وصل گردد، در این موقعیت ها رابط یا تبدیل پاسخگو نخواهد بود پس سه راه تبدیل می تواند دو لوله با سایز متفاوت را به هم متصل کند و همچنین باعث ایجاد رابط با یک لوله دیگر گردد.

 

دریچه:

 

در انتهای برخی لوله ها نیاز است که هیچ انشعابی وجود نداشته باشد و در اصطلاح خودمان انشعاب کور گردد، اما ممکن است همین انشعاب در زمانی دیگر مورد نیاز شود، پس نیاز به قطعه ای است که در آینده بتوان از آن برای ایجاد انشعاب یا وصل شیر استفاده کرد، در این موقعیت دریچه کاربرد پیدا می کند.

 

مواد و ابزار

 

کمان اره: برای بریدن لوله پی وی سی می توان از اره نجایری یا کمان اره برقی دندانه ریزاستفاده کرد.

قلم مویی: برای مالیدن چسب برروی لوله یا داخل سر کاسه بهتر است از قلم مویی با عرض مناسب استفاده کرد.

سوهان نیم گرد: برای گرفتن پلیسه ها و ناهمواری های لبه داخلی و لبه خارجی محل بریده شده از سوهان نیم گرد استفاده می شود.

 

چسب: برای اتصال لوله های پی وی سی از چسب مناسب استفاده می شود. روش مالیدن چسب به لوله باید طبق دستورالعمل کارخانه سازنده باشد. بعضی از چسب ها را نمی توان در درجه حرارت های پایین به لوله زد و بعضی از چسب ها زود سفت می شوند و کار با آنها را باید به سرعت انجام داد.

 

اتصال چسبی:

 

اتصال چسبی لوله و فیتینگ پی وی سی به ترتیب زیر عمل کنید:

 

الف) چس از اندازه گیری و علامت گذاری محل برش، محل را در وسط یک ناودانی چاک دار قرار داده و با استفاده از یک اره دندانه درشت اقدام به بریدن لوله می کنند.

ب) مقدار اندازه ای که لوله قرار است در داخل سر کاسه فیتینگ یا لوله سرکاسه دار شود را به وسیله یک مداد علامت گذاری می کنند.

پ) با استفاده از یک پارچه تمیز، داخل سرکاسه فیتینگ یا لوله سرکاسه دار و لوله فیتینگ نری را از هرگونه گرد و غبار و چربی تمیز می کنند.

ت) به وسیله یک قلم مویی، مقداری چسب پی وی سی را بر روی قسمت نری لوله یا فیتینگ و سرکاسه می مالند.

ث) برای جا زدن لوله یا فیتینگ در داخل سرکاسه ها بایستی ضمن اعمال نیرو به سمت جلو و جازدن در داخل سرکاسه، بایستی لوله را نیز هم زمان به صورت ۳۶۰ درجه چرخش داد.

ج) پس از جا زدن لوله در داخل سرکاسه فیتینگ یا لوله بایستی اضافی چسب بیرون زده شده از اطراف سرکاسه را به وسیله یک پارچه تمیز پاک کرد.

 

 

نکات ایمنی:

 

 1. قبل از روشن کردن مشعل، نقاط اتصال را با قلمو و کف صابون آزمایش کنید.
 2. قبل از بازکردن شیرگاز، کبریت یا فندک را روشن کرده، سپس شیرگاز مشعل را به اندازه لازم باز کنید.
 3. هیچ گاه شعله را به فیتینگ ها نزدیک نکنید، به عبارت دیگر هیچ گاه فیتینگ ها را حرارت ندهید، درغیر این صورت فیتینگ دفرمه می شود.
 4. در موقع برشکاری دقت کنید که تیغ اره با دست هایتان تماس پیدا نکند.
 5. در جریان کار از دستکش مناسب استفاده کنید
 6. قبل از شروع کار، نسبت به تهیه سطل ماسه یا کپسول آتش نشانی حاوی ماده خاموش کن متناسب با نوع گاز و مواد مصرفی اقدام نمایید.
 7. هیچ گاه شعله مشعل را به چسب پی وی سی نزدیک نکنید.
 8. پس از خاتمه کار با بستن شیر گاز شعله مشعل را خاموش کنید.

 

مراحل اجرای کار:

 

 1. لباس کار خود را بپوشید
 2. ابزار و تجهیزات و مواد مصرفی مورد نیاز را از انبار تحویل بگیرید یا تهیه کنید
 3. طول حقیقی لوله ها را از روی نقشه حساب کنید و اندازه های به دست آمده را به وسیله متر و ماژیک برروی لوله علامت گذاری کنید و آنها را با کمان اره ببرید.
 4. یک طرف لوله های بریده شده را حرارت دهید و سرکاسه دار کنید.
 5. پس از حرارت دادن یک طرف کوتاه ترین لوله و نرم شده را میان فک های گیره موازی قرار دهید و به آهستگی فک ها را ببندید تا در نهایت دو پهن شود.
 6. طرف ساده لوله دو پهن شده را به چسب پی وی سی آغشته کنید و درپوش را داخل سرکاسه زانویی ۹۰ درجه قرار دهید.
 7. قطعه را به لوله متصل کنید.
 8. پس از اتمام کار، شیر کپسول گاز و مشعل را ببندید تا شعله خاموش شود.

 

 

یکی از بهترین برندهای لوله های پی وی سی که در حال حاضر تولید می شود لوله های پی وی سی بسپارگستر حدادی می باشد، که در سیستم های ساختمانی و آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
 • ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
 • 0
 • 628

نظرات کاربران