• 021.65581330 - 02165580077

تولید کننده انواع لوله و اتصالات UPVC

استفاده های کاربردی از پی وی سی در صنعت لوله کشی ساختمان

بسپارگستر حدادی - لوله های پی وی سی

یکی از استفاده های پرکاربرد مواد پی وی سی، صنعت لوله کشی ساختمان است. پی وی سی به دلیل ماهیت

 

استفاده های کاربردی از پی وی سی در صنعت لوله کشی ساختمان

 

یکی از استفاده های پرکاربرد مواد پی وی سی، صنعت لوله کشی ساختمان است. پی وی سی به دلیل ماهیت انعطافپذیری و قیمت ارزان در سیستم های خطوط لوله کشی فاضلاب در صنعت ساختمان استفاده می شوند. لوله و اتصالات بزرگترین حجم بازار پی وی سی را تشکیل می دهد، حدود ۴۰%  تولیدات پلیمری مربوط به لوله می باشد که میزان قابل توجهی است، پس توجه به تولید، قیمت تمام شده لوله پی وی سی و کیفیت در تولید این لوله ها یکی از موارد مهم در صنعت ساختمان است.

 

در سراسرجهان خطوط اکستروژن بزرگترین مبدل های پلاستیک هستند و می توانند مهمترین ماشین آلات تولید در صنعت پلاستیک باشند. به لحاظ تجاری، خطوط اکستروژن باتوجه به هزینه های عملیاتی و خروجی سریع هدف تولید کنندگان قرار گرفته است.

امکان تولید فیلم ها، ورق ها، پروفیل ها، لوله ها، میله ها، پوشش کابل های الکتریکی، ابزارهای دندانپزشکی و ظروف پلاستیکی و بسیاری دیگر از این دست موادی هستند که با استفاده از پی وی سی تولید می شوند.

لوله ها یکی از مهمترین قطعات ساخته شده توسط  دستگاه های اکستروژن هستند و طیف گسترده ای از کاربردهای آن به ویژه در صنعت است. دو دلیل اصلی که این صنعت در تولید مورد توجه قرار گرفته است، توانایی تولید مداوم و توانایی هماهنگی با چالش های بازار است.

تولید لوله های پی وی سی یک صنعت عمده است که حجم قابل توجهی از پلیمرها را تشکیل می دهد. استفاده از مواد پلاستیکی در صنعت ساختمان دومین بازار جهانی برای پلیمرهاست. طبق آمار جهانی در سال های اخیر در اروپا تولید لوله تقریبا ۳ میلیون تن در سال را به خود اختصاص می دهد.

 

لوله های پی وی سی در اواخر دهه ۱۹۳۰ به صورت صنعتی تولید گردید. این صنعت با صنایع مختلفی مثل لوله کشی، خطوط انتقال گاز، خطوط انتقال آب آشامیدنی، ابزارآلات پزشکی، معدن و … مرتبط است. بیشترین تولید لوله در این صنعت تولید لوله های پی وی سی سخت و محکم با طول زیاد و قطر زیاد و دیواره نازک است.

 

استفاده از PVC در صنعت

 

از نظر تولید درآمد، پی وی سی یکی از ارزشمندترین محصولات صنایع شیمیایی است. درسراسر جهان بیش از ۵۰ درصد از تولیدات پی وی سی به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول در سالهای اخیر جایگزین بسیاری از مصالح ساختمانی سنتی مانند چوب، بتن و خاک رس شده است. باوجود این ادعا که تولید پی وی سی برای طبیعت و سلامت انسان تاثیر می گذارد و مضر است، هنوز هم این محصول به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کاربردهای زیادی برای پی وی سی وجود دارد. به عنوان مثال در صنعت لوله کشی ساختمان، پروفیل پنجره و …. می باشد. پی وی سی معمولا به عنوان عایق سیم های الکتریکی استفاده می شود.

در اکثر کشورها برای سیستم های زهکشی، فاضلاب، چاه ها و لوله کشی ساختمانی از لوله های چدنی استفاده می شده است اما امروزه اکثر این موارد با لوله های پی وی سی جایگزین شده است.

 

بازیافت پی وی سی می تواند به روش های مختلف انجام شود. برخی از تولید کنندگان پی وی سی برنامه های بازیافتی برای ضایعات این محصول دارند، همچنین مواد ساختمانی پی وی سی پس از مصرف درصورت ایجاد ضایعات می توانند مجدد بازیافت شده و مورد استفاده قرار گیرند.

 

انتخاب مواد برای تولید لوله های ساختمانی

 

انتخاب مواد برای استفاده در صنعت ساختمان و لوله کشی ساختمان به علت برخی الزامات نظیر نصب و تعمیر و نگهداری، در دسترس بودن اتصالات محدودیت هایی دارد. لوله های مورد استفاده در صنعت ساختمان بایستی دارای قدرت اتصال و مقاومت شیمیایی بالایی باشند.

 

فرآیند ساخت لوله از پی وی سی

 

بالاترین میزان استفاده دستگاه اکستروژن تولید PVC است. مخلوط های خشک پی وی سی به پردازنده اجازه می دهند تا از فرمولاسیون ترکیبی خود استفاده کند به طوری که پس از تولید هزینه های تامین را پوشش دهد.

باتوجه به طیف گسترده ای که در صنعت لوله کشی ساختمان وجود دارد، پلی وینیل کلراید به طور گسترده در این بخش به کار می رود. در بازار لوله های توزیع آب و فاضلاب حدود ۷۵ درصد از کل بازار در تصرف لوله های پی وی سی می باشد.

در سال ۲۰۰۷ مرجع استاندارد سازی لوله کشی ساختمان در آمریکا استانداردهایی را برای تائید لوله های پی وی سی ارائه کردند که برخی محدودیت هایی را برای این صنعت بوجود آورد و البته طیف جدیدی از لوله های پی وی سی به نام لوله های CPVC را به بازار عرضه کرد.

این استاندارد همچنین برخی آیتم ها را برای جلوگیری از آسیب های زیست محیطی در تولید این لوله ها ارائه نمودند که باعث شد تولید کنندگان این لوله ها برخی تغییرات را در روند تولید خود ایجاد نمایند.

 

به دلیل اینکه ذوب پی وی سی کمی دشوار است، هرچقدر از مواد بهتری در تولید این لوله ها استفاده شود و با روش مناسبتری تولید شوند پس از تولید می توانند فشار مختلفی در لوله کشی آب و گاز را تحمل کنند.

 

فرآیند اکستروژن لوله

 

لوله های پی وی سی برای انتقال مایعات استفاده می شوند. لوله های پی وی سی برای موارد متفاوتی ساخته می شوند و بسته به نوع کاربردی که دارند بایستی فشار های مختلفی تحمل کنند. لوله ها همچنین در اندازه های مختلفی تولید می شوند و بسته به قطر داخلی و ضخامت دیواره کاربردهای متفاوتی به خود خواهند گرفت.

اکثر لوله ها از طریق اکستروژن ساخته می شوند. در خط تولید این لوله ها دستگاه اندازه گیری یا کالیبراسیون یا مخزن، مخزن آب خنک کننده، نوار نقاله و برش و تجهیزات استخراج وجود دارند. همچنین در خط تولید لوله ها دستگاه علامت گذاری نیز در نزدیکی خمیر اولیه نیز وجود خواهد داشت.

در فرآیند تولید، تکنیک های مختلفی برای کنترل ابعاد و اندازه ها هستند که به صورت آزاد کشیده شده یا برای اندازه گیری ویژگی هایی نظیر قطر لوله وجود دارد. بیشتر هزینه تولید لوله مربوط به تامین مواد اولیه می باشد. پس استفاده از مواد اولیه مناسب یکی از مهمترین موارد در تولید لوله خواهد بود.

در هنگام ترکیب مواد بایستی به نرخ سرعت، فشار هوای داخلی، میزان خنک کنندگی و ذوب و همچنین به میزان قطر و اندازه نهایی لوله بایستی توجه داشته باشید.

 

مواد اولیه به صورت ذوب شده و با فشار وارد دستگاه اکستروژن شده و بسته به نوع لوله ای که میخواهید شکل داده شده و سپس خمیر شکل گرفته از سیستم خنک کننده عبور می کند تا محصول نهایی پس از یکسری پردازش های نهایی از خط تولید خارج شوند.

 

شرکت بسپار گستر حدادی تولید کننده انواع لوله های UPVC از سایز ۲۰ الی ۳۱۵ میلیمتر ، لوله های برقی با قابلیت خم سرد ، انواع لوله های ناودانی و هواکشی و مخابراتی می باشد. تمامی محصولات این شرکت دارای نشان علامت استاندارد جمهوری اسلامی ایران می باشد .

 

شرکت بسپار گستر حدادی در راسـتای سـیاست کلی خود مبنی برارائه بالاتریـن کیفیت لوله پی وی سی و افزایش رضایت مندی مشتریان تلاش کرده با بکارگیری مدیریت علمی و استراتژیک ، استفاده از بهترین مواد اولیه و ماشین آلات پیشرفته ، پرسنل متخصص و تحصیل کرده ، کاهش هزینه ها و قیمت تمام شده لوله پی وی سی برق و بکارگیری سیـستم های مدرن کنتـرل کیفیت رضایت مشـتـریان را بدست آورد.

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
  • ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  • 0
  • 159

نظرات کاربران