• 021.65581330 - 02165580077

تولید کننده انواع لوله و اتصالات UPVC

بین CPVC و PPR کدام را انتخاب کنیم؟

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

پلی وینیل کلراید کلر (CPVC) یکی از محبوب ترین مواد در لوله کشی است. این ماده در سراسر جهان

بین CPVC و PPR کدام را انتخاب کنیم؟

 

پلی وینیل کلراید کلر (CPVC) یکی از محبوب ترین مواد در لوله کشی است. این ماده در سراسر جهان بیش از ۵۵ سال قدمت دارد و در منطقه ی خاور میانه بیش از ۳۰ سال است که مورد استفاده قرار گرفته است.

رقیب اصلی CPVC در بخش های خاصی PPR یا لوله ی سبز است. PPR نسبتا جدیدتر است، برخی از صاحب خانه ها لوله کش ها و معامله گران این صنعت اکثرا این سوال را دارند که کدامیک از این دو برای صنعت ساختمان سازی بهتر است.

 

دانشمندان لوله ها را براساس ویژگی هایی که دارند به هفت گروه تقسیم می کنند که در ذیل بیشتر با آنها آشنا می شویم:

 

خواص فیزیکی

 

باقدرت کششی ۶۰ درصد و تقریبا دو برابر مقاومت خمشی، CPVC یک لوله پوششی قوی تر و بادوام تر از PPR است. باتوجه به قدرت و میزان تحمل فشار بیشتر، لوله های CPVC جریان های با لوله های کم قطر را بهتر تحمل می کنند.

 

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

نمودار استحکام لوله ها

سهولت و کارایی نصب

 

لوله و اتصالات CPVC با استفاده از یک جوش ساده به یکدیگر وصل می شوند و با استفاده از سیمان می توانیم آنها را آب بندی کنیم اما لوله های PPR نیاز به جوشکاری با فیوژن حرارتی دارند.

 

  • با سیمان مایع ساده می توانیم لوله های CPVC را نصب کنیم
  • ابزارهای نصب بسیار ساده و ابرزان هستند
  • به سرعت و به آسانی قابل نصب هستند  در وقت و هزینه صرفه جویی می شوند
  • ایمنی – سیمان مایع به لحاظ شیمیایی قطعات را با هم ترکیب می کند و یک ارتباط قوی در سیستم ایجاد می کند.
  • بدون نیاز به برق

 

به علاوه سختی CPVC نیاز به پوشش کمتری دارد که هنگام نصب لوله کشی بسیار کار را آسان می کند و لوله کشی را روتین می سازد. در مقابل نصب PPR گران و زمانبر است، زیرا نیاز به تجهیزات ویزه و نیروی کار ماهرانه ای دارد. جوشکاری حرارتی می تواند به شکل تشکیل مهره در اطراف لوله منجر شود، در نتیجه سرعت جریان آب را کاهش می دهد و سرعت رشد باکتری ها را افزایش می دهد. در نهایت نیاز به ابزار اضافی برای نصب و راه اندازی به معنی بخش هایی برای ترمیم و بازسازی که زمانبر و هزینه بر خواهد بود.

 

مقاومت در برابر کلر

 

کلر و دی اکسید کلر به عنوان مواد ضد عفونی کننده آب آشامیدنی استفاده می شود. هنگامی که کلر و آب ترکیب می شوند، می توانند اسید هیپوکلروئید تولید کند که یک اسید شناخته شده است و باعث شکسته شدن لوله می شود.

CPVC تحت فرآیند کلرینگ قرار دارد که به وسیله اسید هیپوکلروئید موجود در آب آشامیدنی تاثیر ندارد. این امر باعث طول عمر بیشتر سیستم لوله کشی می گردد.

PPR هنگامی که در معرض اسید هیدروکلروئید قرار می گیرد، مکانیسم دفاعی ندارد و آنرا حساس می کند. این باعث می شود که ترک خوردگی تنش اکسیداسیون در داخل لوله ها و فرسایش دیوار لوله ایجاد گردد و مواد در برابر ترک ضعیف و ضعیف تر شوند.

 

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

 

رشد باکتری ها

 

باوجود ضدعفونی آب، باکتری ها هنوز در آب آشامیدنی حضور دارند و به طور بالقوه داخل دیواره ی لوله ها رشد می کنند. لوله های CPVC با داشتن سطح صاف و عدم پلاستیسیته باعث کاهش رشد میکروبها می شوند. مطالعات متعددد بین المللی مانند تحقیقات شرکت های بزرگ تولید لوله عملکرد برتر ضد میکروبی CPVC را نسبت به دیگر مواد لوله کشی به ویژه PPR تائید کرده است.

در نمودار زیر میزان باکتری های موجود در آب در برخی لوله ها را مشاهده می کنید.

 

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

نمودار میزان خوردگی لوله ها در برابر کلر موجود در آب

 

سلامتی آب

 

لوله های CPVC توسط آژانس های مهم بین المللی برای انتقال آب مورد تائید قرار گرفته اند و دارای گواهینامه ی NSF 61 Annex G می باشند.

این گواهی نامه بر اجزاء سیستم آب آشامیدنی و اثرات مربوط به سلامتی تمرکز دارد با تمرکز خاص روی میزان فلز سرب.

 

مقاومت در برابر آتش

 

لوله های CPVC ضد احتراق هستند زیرا برای سوختن نیاز به ۶۰ درصد اکسیژن در محیط دارند و جو زمین تنها ۲۱ درصد اکسیژن دارد.

برای سوختن، درجه حرارت باید به ۴۸۰ درجه سانتی گراد برسد، و حتی در آن زمان نیز این لوله ها به واقع نمی سوزند و ذوب می شوند و به صورت لایه به لایه می سوزند که این موضوع باعث می شود تا لایه های درونی لوله از آسیب حفظ شوند. همچنین این ویژگی باعث نوعی عایقبندی در برابر حرارت می شود.

 

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

 

PPR دارای شاخص اکسیژن حدود ۱۸ است و نسبت به لوله های CPVC ماده ای قابل احتراق است. علاوه براین مواد داخل این لوله ها در هنگام حریق تحت تاثیر دمای محیط قرار می گیرند و این مساله خطر آسیب در برابر آتش را افزایش می دهد.

 

سازگاری با محیط زیست

 

CPVC نسبت به دیگر فرآورده های نفتی از میزان نفت کمتری برخوردار است و به نسبت لوله های PPR درصد نفت کمتری در تولید آن به کار می رود. این بدین معنی است که برای تولید آن انرژی کمتری مصرف می گردد. عمر مفید این لوله ها باعث شده تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد آید، همچنین این ماده قابل بازیافت است و می توان آن را مجددا بازیابی و تبدیل به موادی مانند کف پوش های خودرو، کف پوش خانه، پرکننده های کف و … استفاده کرد.

 

با توجه به توضیحاتی که در بالا بیان شد و مقایسه های صورت گرفته می توانیم نتیجه بگیریم که CPVC یکی از مواد برگزیده برای لوله کشی ساختمان های مسکونی جهت سیستم آبرسانی می باشد. موارد ایمنی این نوع لوله در خاورمیانه و در کل جهان به اثبات رسیده است.

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
  • ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  • 0
  • 518

نظرات کاربران