• 021.65581330 - 02165580077

تولید کننده انواع لوله و اتصالات UPVC

۷ دلیل کاربرد PVC در وسایل پزشکی

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

اکثر مواد شیمیایی ترموپلاستیک در صنعت تجهیزات پزشکی از PVC می باشند. این مواد در طول

 

۷ دلیل کاربرد PVC در وسایل پزشکی

 

اکثر مواد شیمیایی ترموپلاستیک در صنعت تجهیزات پزشکی از پی وی سی می باشند. این مواد در طول یک دوره ۵۰ ساله توانایی خود را در رعایت الزامات مورد نیاز صنعت مراقبت های بهداشتی، نشان داده اند.

 

دهه های گذشته که هنوز پی وی سی به بازار عرضه نشده بود، در بسیاری از ابزارها و ظروف پزشکی از شیشه و یا لاستیک استفاده می شد، اما با کشف پی وی سی به تدریج اکثر ابزار پزشکی با استفاده از این ماده ساخت و تولید شد به طوری که امروزه بازار ابزارهای پزشکی اکثرا در دست مواد پی وی سی است.

 

پی وی سی اغلب برای ذخیره سازی مایعات IV ، ابزارهای دیالیز و همچنین ذخیره سازی خون و فرآورده های خونی استفاده می شود. این مواد می توانند حرارت را از ۴۰ – درجه تا ۱۲۱ + درجه سانتی گراد را تحمل نماید، این گستره ی دمایی برای استریل کردن ابزارآلات پزشکی استفاده می شود. همچنین این مواد می تواند با استفاده از پرتو الکترونی و پرتو گاما نیز استریل شوند.

 

PVC همچنین می تواند با جوشکاری با فرکانس بالا به همدیگر متصل شوند، در نتیجه طیف گسترده ای از شکل های کانتینری و انواع مختلفی از پیوست ها را فرآهم می آورد. پی وی سی یکی از مواد قابل فروش و در دسترس و دارای تنوع زیادی می باشد. وزن مولکولی PVC بالا است در حالیکه ساختار منظمی دارد. ساختار مولکول آن کمتر به صورت خطی است و دارای حالت بلوری است. ظروف ساخته شده از این نوع از پی وی سی دارای قدرت بهتر، ویژگی های برتر و قدرت بالاتری است.

 

بیایید نگاه دقیقتری به برخی از دلایلی که صنعت پزشکی یکی از دوستاران مواد PVC است بیندازیم:

 

۱) ایمنی

 

قبل از استفاده ی پی وی در دستگاه های پزشکی بایستی آنها را از نقطه نظر سم شناسی کاملا مورد آزمایش قرار داد. در نتیجه، تمام مواد مورد استفاده برای ساخت قطعات برای دستگاه ها قبل از اینکه برای موارد پزشکی استفاده شوند، باید دقیقا مورد آزمایش قرار گیرند و ارزیابی شوند. تجربه های مبتنی بر تمامی دانش های موجود از جمله موارد زیست محیطی بین المللی نشان می دهد که پی وی سی یک ماده امن از لحاظ سم شناسی است.

 

۲) پایداری شیمیایی

 

مواد مورد استفاده در ابزارآلات پزشکی باید قادر به انتقال مایع باشند بدون اینکه تحت تاثیر هیچگونه ترکیب خاصی قرار گیرند. پی وی سی عملکرد خود را در این شرایط اثبات کرده است و نشان داده است که تحت تاثیر مواد شیمیایی عملکرد تغییر در آن صورت نمی گیرد.

 

وضوح و شفافیت

 

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

 

محصولات ساخته شده از پی وی سی می تواند با شفافیت بسیار عالی برای نظارت بر عملکرد جریان های سیال در پزشکی به کار گرفته شوند. این مواد می توانند حتی در رنگ های مختلف تولید شوند و حتی اگر رنگ خاصی مد نظر مصرف کننده باشد پی وی سی را با رنگ دانه های رنگی تغییر داد.

 

۴) سازگاری بیولوژیک

 

هنگامی که پلاستیک ها در تماس مستقیم با بافت خون بیمار قرار می گیرند، پس نیاز است که سطح بالایی از سازگاری بین بافت خون و مواد مورد نیاز است. اهمیت این ویژگی با مدت زمانی که خون با این بافت در ارتباط است، افزایش می یابد.

 

۵) انعطاف پذیری، دوام و ضریب اطمینان

 

پی وی سی نه تنها، انعطاف پذیری لازم برای ابزار کاربردی مانند کیسه های خون و ظروف IV را دارا می باشد، قدرت دوام بالایی نیز داراست، به طوری که حتی در شرایط تغییر دمایی زیاد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پی وی سی همچنین می تواند به راحتی اکسترود و برای ساخت لوله های IV مورد استفاده قرار گیرد. پی وی سی به راحتی حرارت داده می شود، برای قالب ریزی و ریخته گری و ساخت ظروف سفت و سخت نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این تطبیق پذیری یکی از دلایل عمده ای است که پی وی سی مورد استفاده برای طراحان محصولات بسته بندی های پزشکی قرار می گیرد.

 

۶) کم هزینه

 

امروزه پی وی سی تقریبا یک سوم هزینه های ابزارهای پلاستیکی پزشکی را پوشش می دهد، بنابراین هزینه کم آن عمیقا بر حفظ و نگهداری سرمایه در صنعت پزشکی تاثیر می گذارد. درصورت تغییر مواد از پلاستیکی به مواد دیگر ممکن است سالانه میلیون ها دلار به صنعت پزشکی تحمیل می گردد.

 

۷) مقاومت در برابر ترک خوردگی در هنگام فشارهای شیمیایی

 

هنگام فشارهای شیمیایی یکی از شایع ترین علائم آسیب به پلیمرها، ترک خوردگی است. این فشارها موجب ایجاد پیوندهای شیمیایی ثانویه بین پلیمرها می شود و باعث شکستگی های جزئی می شود. انعطاف پذیری پی وی سی کمک می کند تا ابزارآلات ساخته شده از آن در محصولات پزشکی به طور مداوم مورد تقاضا قرار گیرد.

 

لوله های پی وی سی - بسپارگستر حدادی

 

استفاده از پی وی سی در ساخت ابزارآلات پزشکی تنها بخش کوچکی از موارد کاربرد پی وی سی در صنعت و تجارت است، امروزه مواد پی وی سی تولیدات زیادی از جمله تولید انواع لوله و اتصالات در صنعت ساختمان و کشاورزی را تحت احاطه بازار خود درآورده است.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
  • ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  • 0
  • 184

نظرات کاربران