• 021.65581330 - 02165580077

تولید کننده انواع لوله و اتصالات UPVC

PVC (پی وی سی) چیست؟

لوله پی وی سی- بسپارگستر حدادی

PVC نوعی پلیمر از پلی وینیل کلرید است، که نوعی پلاستیک محسوب می شود. به منظور تولید

 

PVC (پی وی سی) چیست؟

 

PVC نوعی پلیمر از پلی وینیل کلرید است، که نوعی پلاستیک محسوب می شود. به منظور تولید PVC پلاستیک با وینیل ترکیب شده است. پی وی سی برای صنایع الکترونیکی و برای صنایعی که نیاز به لوله کشی دارند استفاده می شوند. در اغلب موارد، لوله های پی وی سی به صرفه ترین و ارزان ترین نوع لوله هم از لحاظ خرید اولیه و هم از لحاظ نصب و راه اندازی می باشد.

 

از آنجایی که لوله های پی وی سی و سی پی وی سی هر دو زنگ زدگی و خوردگی ندارند، اغلب در محیط هایی استفاده می شوند که لوله های فلزی در آنها دچار آسیب می شوند. به عنوان مثال لوله های پلاستیکی اغلب کاربرد زیرزمینی دارند و برای لوله کشی برق و آب که ممکن است شرایط خاک اسیدی باشد و احتمال خوردگی وجود داشته باشد، کاربرد دارند.

 

لوله های پی وی سی در همان اندازه لوله های فلزی و با همان ضخامت تولید می شوند و کاربردهای متفاوتی دارند . به عنوان مثال لوله های آب هستند که در اندهزه های ۴۰ و ۸۰ تهیه می شوند.

دیواره ی لوله های ۸۰ ضخامت بیشتری از لوله های ۴۰ دارند و فشار داخلی بیشتری را تحمل می کنند . قطر خارجی این دو نوع لوله یکسان است. قطر داخلی لوله ۸۰ کوچکتر است و به علت دیواره ضخیم تر فشار بیشتری را متحمل می شوند.

 

لوله PVC اغلب برای کارهایی نظیر لوله کشی و آبیاری و فاضلاب استفاده می شود. لوله های فاضلابی اغلب به رنگ سفید هستند. این لوله ها به علت تحمل فشار کمتر نازکتر تولید می شوند البته از نظر سختی نسبت به لوله های آب سخت تر هستند. این لوله ها به دلیل راحتی در نصب و همچنین هزینه خرید کمتر کاربردهای فراوانی دارند مثلا در مواردی که احتمال خوردگی در خاک های اسیدی وجود دارد می توان از این لوله ها به جای لوله های فلزی استفاده کرد.

 

در مکانهایی که نیاز به جریان پیوسته آب مثلا از تانک مخزن به سطح خاک می باشد از این لوله ها به عنوان زهکش استفاده می شود، زیرا این لوله ها به شکلی هستند که می توان از آنها انشعابات زیادی را تهیه کرد با کمترین احتمال نشت مایعات.

 

در مسیرهای ناهموار یا مسیرهایی که لرزش وجود دارد از نوع انعطافپذیر این لوله استفاده می شود. برای منابع تخلیه آب فاضلاب نیز که احتمال لرزش زیادی وجود دارد نوع انعطافپذیر این لوله های پی وی سی کاربردهای فراوانی دارد. در تاسیسات زیرزمینی و همچنین در تاسیسات ساختمانی نظیر تاسیسات الکتریکی نیز از اینگونه لوله ها استفاده می شود.

 

سوالات متداول درباره لوله های PVC:

 

آیا می توان از PVC برای لوله کشی خانگی استفاده کرد؟

لوله های پی وی سی برای آب گرم استفاده نمی شود، بنابر این از این لوله ها برای تامین آب در منزل استفاده نمی شود، ولی از این لوله ها برای تامین آب زهکشی و سیستم های کشاورزی می توان استفاه کرد.

 

لوله های ۸۰ و ۴۰ چه تفاوتی در کاربرد دارند؟

اختلاف ظاهری آنها در رنگ این لوله ها است، مدل ۴۰ سفید رنگ و ۸۰ خاکستری تیره و سیاه هستند. اما تفاوت واقعی آنها در ضخامت دیواره آنهاست. نوع ۴۰ دارای دیواره نازکتر از نوع ۸۰ است و نوع ۸۰ باتوجه به دیواره ضخیم تر فشار بیشتری را تحمل می کند.

 

بالاترین درجه حرارتی که لوله پی وی سی می تواند تحمل کند، چند درجه است؟

بالاترین درجه حرارتی که لوله های پی وی سی می تواند تحمل کند ۶۰ درجه سانتی گراد بدون فشار و ۳۸ درجه سانتی گراد با فشار بالا است. باتوجه به این محدودیت ها لوله های PVC برای سیستم های آب گرم مناسب نیستند. اما برای سیستم های آب، گاز و زهکشی قابل استفاده اند.

 

استفاده معمول لوله های پی وی سی برای چیست؟

شایع ترین کاربرد لوله های پی وی سی برای زهکشی است. از این رو بسیاری از اتصالات ویژه PVC به طور خاص برای سیستم های تخلیه، زباله ها ساخته شده است. بخصوص نوع ۴۰ برای فاضلاب کاربرد بیشتری دارند. برای اطلاع از خرید و قیمت لوله های پی وی سی بسپارگستر حدادی با ما در ارتباط باشید.

 

آیا PVC قابل بازیافت است؟

این تصور غلط رایج است که پی وی سی یک ماده کاملا غیر قابل بازیافت است. این به خاطر این است که نمی توان آن را به سادگی ذوب کرد، مانند بسیاری از پلاستیک ها. هنگامی که این پلاستیک را ذوب می کنید گاز هیدروکلریک آزاد می کند که راه مناسبی برای بازیافت آن نیست.

استفاده از PVC می توان مواد اولیه جدیدی را با استفاده از بازیافت مکانیکی تولید کرد. همچنین می توان از طریق بازیافت مواد شیمیایی به سطح مولکولی شکست و مواد جدیدی تولید کرد.

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
  • ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
  • 0
  • 748

نظرات کاربران